Njemačka je poznata po mnogo čemu.Neke od najvažnijih stvari uključuju mnoge univerzitete bez školarine, visokokvalitetno obrazovanje i kulturnu raznolikost.
Međutim, postoji mnogo intrigantnijih stvari koje možete naučiti o Njemačkoj nego što vjerovatno mislite. Sastavili smo ovu listu najzanimljivijih činjenica o Njemačkoj za koje vjerovatno nikada prije niste čuli.
- Prema najnovijim statistikama Ujedinjenih naroda, u Njemačkoj trenutno živi 84.488.027 ljudi.
- Jedna trećina Njemačke još uvijek je prekrivena zelenilom i šumama.
- Njemačka je članica Evropske unije.
- 65% autoputeva u Njemačkoj (Autobahn kako ih Nijemci zovu) nema ograničenje brzine; međutim, oni imaju preporučeno ograničenje brzine od 130 km/h.
- Većina javnih njemačkih univerziteta nudi visokokvalitetno obrazovanje uz nisku školarinu ili bez troškova, osim administrativnih taksi.
- Nekada je u Nemačkoj bilo preko 20.000 dvoraca. Međutim, 60% njih je u ruševinama, a ostalo je oko 15.000 dvoraca.
- U Njemačkoj postoji oko 1.500 pivara sa preko 7.000 vrsta piva na raspolaganju.
- Njemačka je sedma po veličini država u Evropi. Pokriva površinu od 137.847 kvadratnih milja (357.022 km2), od čega je 34.836 kvadratnih milja (90.224 km2) pokriveno kopnom, a 7.798 kvadratnih milja vodom.
- Ljubav Nijemaca prema pivu izražena je i kroz popularnu izreku „Durst wird durch Bier erst schön“, što u prijevodu znači „Žeđ je lijepa samo kada je popraćena pivom“.
- Berlin je 9 puta veći od Pariza i ima više mostova od Venecije, sa 1.700 mostova u Berlinu i 409 mostova u Veneciji.
- Njemačka se sastoji od šesnaest saveznih država. Svaka država ima svoj ustav podijeljen na 403 administrativna okruga (Kreis ili Landkreis), od kojih su 294 ruralna i 102 urbana okruga. Bavarska je najveća država sa 27.240 kvadratnih milja ili 70.550,19 km2.
- Njemačka je jedna od najgušće naseljenih zemalja na svijetu, sa 77% stanovništva koje živi u naseljenim područjima.
- Njemačka graniči sa još devet zemalja. Danska, Poljska, Češka, Austrija, Švajcarska, Francuska, Belgija, Luksemburg i Holandija.
- Prema najnovijim statistikama, Njemačka ima najveću ekonomiju u EU, sa bruto domaćim proizvodom (BDP) od 4,2 triliona dolara, i nalazi se na četvrtom mjestu u svijetu iza SAD-a, Kine i Japana.
- Njemačka je jedan od najvećih svjetskih proizvođača automobila. Prodato 3,4 miliona automobila u 2011. VW-ov Golf je jedan od najprodavanijih automobila od 1981. godine, a u 2012. prodao je više od 240.702 golfova širom Evrope. U 2013. najprodavaniji automobilski brendovi u Njemačkoj bili su Volkswagen, Mercedes, Audi i BMW.
- U Njemačkoj je štampana prva štampana knjiga, Biblija na latinskom jeziku Johanna Gutenberga.
- Njemačka je jedna od vodećih svjetskih zemalja kad su u pitanju knjige. Objavljuje se oko 94.000 naslova svake godine.
- Prvi ikada viđen časopis pokrenut je 1663. godine u Njemačkoj, pod nazivom “Erbauliche Monaths-Unterredungen” koji je pokrenuo pjesnik i teolog po imenu Johann Rist.
- Njemačka je bila prva zemlja na svijetu koja je uvela ljetno računanje vremena – DST, također poznato kao ljetno računanje vremena. To se dogodilo 30. aprila 1916. godine, usred Prvog svjetskog rata.
- Kada je JFK posjetio Berlin, 26. juna 1963., rekao je: “Ich bin ein Berliner” (ja sam jedno sa stanovnicima Berlina). Dugotrajni mit pogrešno je prenio da je ova izjava prevedena na “Ja sam žele krofna”. Iako se riječ “Berliner” tradicionalno odnosi na žele krofnu na sjeveru, zapadu i jugozapadu Njemačke, to nije slučaj sa Berlinom. U Berlinu je ova vrsta krofne poznata kao “Pfannkuchen”. Dakle, nijedan Berlinac ne bi protumačio JFK-ov govor kao grešku.
- Njemački je peti jezik koji se najviše uči u svijetu, nakon španskog.
- Njemački ostaje jezik s najviše izvornih govornika u Evropi, sa oko 100 miliona izvornih govornika, nakon ruskog, sa 120 miliona izvornih govornika.
- Njemački je službeni jezik u Njemačkoj, Švicarskoj, Austriji, Belgiji, Luksemburgu i Lihtenštajnu.
- Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft je najduža riječ za objavljivanje. Ima 79 slova.
- Postoji 35 dijalekata njemačkog jezika.
- Njemačka ima preko 300 različitih vrsta kruha i preko 1.200 vrsta kolača.
- U Njemačkoj postoji preko 1.000 vrsta kobasica.
- Pivo se u Bavarskoj zvanično smatra hranom.
- Pušenje je zabranjeno na javnim mjestima, uz neke izuzetke u nekoliko pokrajina.
- Njemačka je među prvih deset zemalja u kojima se najviše konzumira pivo.
- Najveći festival piva na svijetu je Oktoberfest u Minhenu, u Bavarskoj, gdje veličina čaše piva nije 500ml, već čitava litra!
- Pravi njemački način naručivanja tri pića (prvobitno s pivom) je podizanje tri prsta: palac, kažiprst i srednji prst, što je uobičajeno među zapadnoevropljanima.
- Njemačka ima više fudbalskih klubova nego bilo koja druga zemlja.
- Njemačka je (jednom) izgubila izvođenje jedanaesteraca na velikom fudbalskom takmičenju. Bilo je to 1976. godine kada je Zapadna Njemačka izgubila u raspucavanju sa 5-3 na Evropskom prvenstvu od Čehoslovačke.
- Tradicija božićnog drvca (Tannenbaum) dolazi iz Njemačke, a vjeruje se da je Martin Luther, njemački protestant iz 16. vijeka, započeo ovu tradiciju.
- Njemačka ima preko 400 zooloških vrtova, najviše na svijetu.
- Kancelarka Angela Merkel napravila je Barbie lutku po njoj, koju je dizajnirao Mattel 2009. godine.
- Nijemci slave početak škole dajući svojoj deci kartonske kornete punjene slatkišima poznate kao „Schultüte“, koje sadrže slatkiše, igračke, školski pribor itd.
- Većina taksija u Njemačkoj su Mercedes jer daju odlične ponude taksi kompanijama.
- Poricanje holokausta je implicitno ili eksplicitno zločin u 17 zemalja, uključujući Njemačku i Austriju.
- Guinnessova knjiga rekorda kaže da je najuža ulica na svijetu u Reutlingenu u Njemačkoj. Zove se Spreuerhofstrasse i široka je 31 cm na najužem mjestu.
- Kancelarija kancelara u Berlinu poznata je kao “mašina za pranje veša” zbog svoje neobične arhitekture.
- Njemačka je lider u klimatskim i energetskim politikama – odlučila je 2011. da razgradi sve nuklearne elektrane do 2022. i zamijeni ih obnovljivim izvorima energije i novim skladištem električne energije zelene energije.
- U Njemačkoj ne postoji kazna za zatvorenika koji pokuša pobjeći iz zatvora jer je osnovni ljudski instinkt da bude slobodan.